صفحه ها
دسته
آرشیو
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 1096
تعداد نوشته ها : 2121
تعداد نظرات : 0
Rss
طراح قالب
موسسه تبیان
تارخ اسم پسرانه است، معنی تارخ: 1- (در عبری) (= تارح) به معنی تنبل؛ 2- (اَعلام) نام پدر حضرت ابراهیم(ع)
دسته ها :
عابدین اسم پسرانه است، معنی عابدین: (عربی) (جمع عابد)،    عابد.
دسته ها :
اریسا اسم دخترانه است، معنی اریسا: (معرب یونانی) (= ایرسا)، ( ایرسا.
دسته ها :
بی نظیر اسم دخترانه است، معنی بی نظیر: (فارسی ـ عربی) بیمانند، بیهمتا.
دسته ها :
شیما اسم دخترانه است، معنی شیما: 1- (عربی) زن خال دار؛ 2- (اَعلام) دختر حلیمهی سعدیه خواهر رضاعی پیامبر اسلام(ص).
دسته ها :
فاطمه زهرا اسم دخترانه است، معنی فاطمه زهرا: (عربی) (اَعلام) ام ابیها و ام الائمه و ام الحَسنین، صدیقه کبری دختر پیامبر اسلام(ص) و خدیجه دختر خویلد.
دسته ها :
اطهر اسم دخترانه است، معنی اطهر: (عربی) (در قدیم) پاکیزه‌تر، پاک تر، طاهرتر.
دسته ها :
محسنه اسم دخترانه است، معنی محسنه: (عربی) (مؤنث محسن)، 1- (در قدیم) آراسته و زیبا؛ 2-زن احسان کننده، زن نیکوکار.
دسته ها :
ویونا اسم دخترانه است، معنی ویونا: [وَیُو (در سنسکریت) = عروس و (در اوستایی) = ازدواج کردن + نا (پسوند نسبت)] 1- منسوب به وَیو؛ 2- (به مجاز) عروس؛ دختری که عروس شده(؟).
دسته ها :
ملاحت اسم دخترانه است، معنی ملاحت: (عربی) 1- حالتی در چهره که شخص را دوست داشتنی مینماید، نمکین بودن، با نمک بودن؛ 2- خوشایند بودن، دوست داشتنی بودن.
دسته ها :
شیلر اسم دخترانه است، معنی شیلر: (آعلام) ناحیه‌ای مرزی در شمال شرقی عراق، به صورت  پیش آمدگی در استان کردستان ایران، میان شهرستانهای بانه و مریوان. رود شیلر در آن جریان جریان دارد و از شهرهای مهم آن سلیمانیه است.
دسته ها :
پرور اسم دخترانه است، معنی پرور: 1- رشد دادنِ کسی یا چیزی، پرورش دادن؛ 2- (به مجاز) مطلب یا موضوعی را روشن و رسا بیان کردن یا نوشتن، یا در ذهن سنجیدن و تنظیم کردن؛ 3- تربیت کردن؛ 4- به عمل آوردن و آماده کردن دارو، گیاه، میوه، و مانند آنها در حال آغشتگی به …
دسته ها :
سراج اسم پسرانه است، معنی سراج: (عربی) (در قدیم) چراغ، روشنایی.
دسته ها :
رامیار اسم پسرانه است، معنی رامیار: (= رمیار)، رمه یار، چوپان.
دسته ها :
شکوه اسم دخترانه است، معنی شکوه: حالتی در کسی که به بزرگی جلوه کند و احترام برانگیزد یا چشم‌ها را خیره کند، بزرگی، حشمت و جلال.
دسته ها :
مفید اسم پسرانه است، معنی مفید: (عربی) 1- دارای فایده، سودمند، رساننده؛ 2- (در منطق) دارای معنی در مقابلِ مهمل.
دسته ها :
نایب اسم پسرانه است، معنی نایب: (عربی) 1- آن که در غیاب کسی عهده‌دار مقام و مسئولیت اوست، جانشین، نماینده؛ 2- (در ادیان) در شیعهی دوازده امامی هر یک از علمای دینی که در زمان غیبت حضرت مهدی(ع) ولایت امور مسلمین بر عهدهی اوست؛ 3- عنوان دولتی و دیوانی که در دورهی قاجار، افشاریه، غزنوی …
دسته ها :
نسیبه اسم دخترانه است، معنی نسیبه: (عربی) 1- (در قدیم) دارای اصل و نسب؛ 2- خویشاوند و نزدیک؛ 3- (اَعلام) نام یک زن صحابی شجاع از بنی نجّار که در هنگام ظهور اسلام به پیامبر اسلام(ص) ایمان آورد و در سلک صحابهی وی در آمد و در جنگ‌ها شرکت و مردانه دوشادوش مسلمانان پیکار میکرد.
دسته ها :
موحده اسم دخترانه است، معنی موحده: (عربی) (مؤنث موحد)، ( موحد.
دسته ها :
کیقباد اسم پسرانه است، معنی کیقباد: 1- به معنی «کی محبوب و سرور گرامی»؛ 2- (اَعلام) 1) (= قباد) (در شاهنامه) شاه داستانی ایران، نخستین شاه از سلسلهی کیانیان و از تبار فریدون، که در البرز کوه به سر می  برد. زال پس از مرگ گرشاسپ، رستم را به جستجوی او فرستاد و او را …
دسته ها :
X